Jak skutecznie ochronić ogród przed wiatrem, słońcem? | Blog

Zielone Ściany i Żywopłoty: Twoja Bariera Prywatności. Zielone ściany z dużych drzew iglastych i tuji, tworzących naturalną osłonę. Gęsto posadzone, wysokie drzewa iglaste, jak tuje, oferują skuteczną barierę prywatności, jednocześnie wnosząc estetyczny i spokojny element do krajobrazu. Liście drzew tworzą zielony mur, idealny do ochrony przed wiatrem i hałasem z zewnątrz.

Jak skutecznie ochronić ogród przed wiatrem, słońcem? | Blog

Architekt krajobrazu radzi!

Palące słońce i wiatr mogą „dać w kość” i odebrać często radość z przebywania w ogrodzie. Jesteś narażony na takie warunki zwłaszcza wtedy, gdy Twoja posesja znajduje się na otwartej przestrzeni. Na szczęście można sobie z tym poradzić na wiele sposobów. My rekomendujemy sposób najbardziej naturalny, a więc nasadzenia drzew i krzewów tak, by efektywnie chroniły nas przed silnym wiatrem i mocnym słońcem.

Mocne słońce bywa bardzo męczące, zaś silny wiatr jest uciążliwy, a w miesiącach wiosennych lub jesiennych powodować może przemarzanie roślin. Jako architekci krajobrazu rekomendujemy osłonięcie się od słońca i od wiatru w sposób naturalny, a więc za pomocą zielonej ściany z drzew lub z krzewów. Istnieje całkiem sporo wysokich i gęstych odmian tychże, a w ten sposób możemy stworzyć wokół swojej posesji lub jej części wytrzymałą przesłonę chroniącą nas przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Takie ochronne ściany można stworzyć poprzez zasadzenie zielonej ściany z cyprysów, żywotników, jodeł, świerków jak i liściastych gatunków jak grab czy buk w formie żywopłotowej. Cyprysik nutkajski to jeden z ciekawszych gatunków, bardzo ładny wizualnie jak i wytrzymały. Roślina ta bardzo dobrze znosi niskie temperatury (wszak w stanie dzikim porasta tereny okolic Alaski), a do tego miewa bardzo ciekawe wybarwienie – nawet żółtozielone do żółtego, co może być dodatkową ozdobą ogrodu. Świetnym gatunkiem na zieloną ścianę będzie również, wszystkim znany, żywotnik zachodni 'Szmaragd” jak i inne odmiany żywotników. Te popularne thuje posiadają elegancki, wyprostowany i gęsty pokrój i bardzo dobrze rosną w grupach. Nadają się do słońca, cienia i półcienia, a więc zasadzić je można dosłownie w każdych warunkach jeśli chodzi o nasłonecznienie.

Dzięki naszej firmie nie będziesz musiał czekać, aż zielona ściana z żywotników czy innych roślin osiągnie wysokość 5 czy 10m. Przywozimy do naszych klientów wyrośnięte drzewa o wymaganej przez nich wysokości, a zieloną ścianę z tychże drzew tworzymy w kilka dni. Tym sposobem w niedługim czasie tworzymy dla Ciebie przesłonę, która bardzo dobrze osłoni Ciebie i Twoją posesję przed palącym słońcem i mocnymi podmuchami zimnego wiatru.

Podsumowując, zielone ściany z iglaków lub liściastych krzewów to najbardziej naturalny sposób, by osłonić się przed niekorzystnymi warunkami jak mocne słońce i wiatr. Takie ściany chronią nas także przed hałasem oraz ulicznym kurzem i stanowią świetne tło dla innych ogrodowych roślin. Wiosna to idealny czas, by pomyśleć o zasadzeniu takiej zielonej tarczy ochronnej u siebie.