Jak stworzyć oazę zieleni w ogrodzie? | Blog

jak stworzyć oazę zieleni

Jak stworzyć oazę zieleni w ogrodzie? | Blog

Naiwnym jest myśleć, że problem smogu dotyka nas jedynie zimą. Problem ten jest obecny w średnich i dużych miastach przez cały rok, a dobrym sposobem na walkę z nim jest nasadzanie drzew. Im więcej masy roślinnej, tym lepiej dla naszego zdrowia.

Piękne ściany z roślin to nie tylko dekoracja, ale skuteczna bariera przez pyłami zawieszonymi, metalami ciężkimi i węglowodorami aromatycznymi ze spalin.

Jak stworzyć oazę zieleni w ogrodzie?

Drzewa nie tylko pochłaniają nadmiar dwutlenku węgla i oddają nam tlen, ale pomagają nam także oczyszczać powietrze z wielu groźnych toksyn. Jednym z największych problemów i wyzwań w miastach jest smog. Zjawisko to jest osobliwym zanieczyszczeniem powietrza, powstałym na skutek niekorzystnych zjawisk atmosferycznych i działalności człowieka. Ekspozycja na działanie smogu w niedługim czasie doprowadzić może do pojawienia się alergii, chorób krążenia, a nawet nowotworów. Smog zwiększa ryzyko poronienia, wcześniactwa, może nawet pogłębiać problemy autyzmu u dzieci.

Jak więc widać, ochrona przed smogiem to wręcz konieczność. Jednym ze sposobów walki z tym zjawiskiem są nasadzenia drzew – drzewa to nie tylko ozdoba, ale i nasz roślinny sprzymierzeniec w walce o czyste powietrze. Istnieje sporo odmian drzew i innych roślin, które są najskuteczniejsze w walce ze smogiem. Są to zarówno drzewa liściaste (np. brzoza brodawkowata) jak i iglaste (np. świerk serbski). Drzewa te wyraźnie poprawiają jakość powietrza, a tym samym redukują ryzyko powstania wielu chorób.

Jeśli więc chcesz cieszyć się czystym powietrzem w swoim ogrodzie czy na tarasie, warto zainteresować się nasadzeniami. Zielone ściany z drzew są nie tylko bardzo dekoracyjne, ale chronią nas także przez hałasem, przed wiatrem, a jak widać, także przed toksynami unoszącymi się w powietrzu. Rybnik, Kraków, Warszawa czy Nowy Targ to tyko część z polskich miast, które smogiem są dotknięte najbardziej. Jeśli mieszkasz w większym mieście, warto dbać nie tylko o estetykę swojego podwórka, ale i o otoczenie się zielonymi barierami, które ograniczą ekspozycję na śmiertelnie niebezpieczne związki chemiczne zawarte w smogu.

Podsumowując, drzewa to dla nas prawdziwie życiodajne rośliny. Otaczając się nimi możemy wypocząć i w pełni się zrelaksować, cieszą nasze oczy i wpływają na estetykę otoczenia. Ale to nie wszystko – drzewa w otoczeniu człowieka to przede wszystkim lepsza jakość życia, czystsze powietrze, niższa zapadalność na choroby i większa satysfakcja ze zdrowego i harmonijnego z naturą życia.