Ochroń swój ogród przed wzrokiem wścibskich sąsiadów.

Ochroń swój ogród przed wzrokiem wścibskich sąsiadów.

Sprawdź jak zrobić to skutecznie!

Wścibscy sąsiedzi potrafią być utrapieniem i zdecydowanie nie pozwalają w pełni cieszyć się relaksem na własnej przestrzeni. Czy to posesja czy też przydomowy balkon czy taras, na własnej przestrzeni chcemy czuć się swobodnie i w pełni korzystać z ciepła, słońca, wesołych spotkań z bliskimi. Jak więc najlepiej osłonić się przed ciekawskimi spojrzeniami?

Jest wiele sposobów na to, by skutecznie zapewnić sobie prywatność w ogrodzie czy na tarasie. Sklepy budowlane oferują wiele rodzajów paneli ogrodzeniowych, pergoli i innych osłon, dzięki którym można zasłonić się od ciekawskich oczu sąsiadów. Jednak wiele osób szuka bardziej gustownych i naturalnych sposobów na przesłony-a mianowicie stawia na żywe, zielone ściany. Berberysy, graby czy buki to gatunki krzewów na żywopłoty, które są jednym z ciekawszych sposobów na zielony, żywy płot. Jeśli zależy Ci jednak na dużo wyższej ścianie, warto postawić na takie drzewa jak świerki, żywotniki, cisy czy jodły. Wszystkie one posiadają zwarty pokrój, który umożliwia wykonanie z nich prawdziwie „nieprzebytej” ściany. Gatunki te można uprawiać w gruncie jak i w donicach, co sprawia, że świetnie nadają się także na tarasy w blokach, bliźniakach czy domach szeregowych. Na szczęście nie musisz czekać kilku lat na wysoką, zieloną ścianę-ścianę w wysokości nawet kilku metrów zasadzimy dla Ciebie dosłownie w kilka dni!

Na uwagę zasługują zwłaszcza żywotniki, czyli popularne tuje. To najszybciej rosnący gatunek, który tworzy piękne, zielone kolumny mogące pełnić rolę żywej przesłony. W naszym klimacie świetnie rośnie wiele rodzajów żywotników, które różnią się od siebie nieco pokrojem, kolorystyką czy tempem wzrostu. To sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Większość żywotników rośnie do imponujących rozmiarów-nawet do 70m wysokości jak np. północnoamerykański żywotnik olbrzymi. Cechą wspólną żywotników jest ich szybkie tempo wzrostu, najczęściej stożkowata lub kolumnowa forma oraz nienaganna prezencja o każdej porze roku – także zimą. Żywotniki mogą rosnąć w sposób nieskrępowany, można z nich także formować wszelkie dowolne kształty-to sprawia, że możliwym jest wykonać z nich nawet bardzo fikuśne w formie przesłony zapewniające nam 100% prywatności.

Podsumowując, zielona ściana z szybkorosnących odmian krzewów czy drzew to najciekawszy sposób na uchronienie się przed wzrokiem sąsiadów. Żywotniki i inne gatunki tworzą estetyczne, żywe płoty jak i są idealnym siedliskiem życia dla dzikich ptaków oraz pożytecznych owadów.