Przesłony zielone i zielone ściany | Twoja Prywatność | Blog

Jak skutecznie zasłonić się od sąsiada?

Przesłony zielone i zielone ściany | Twoja Prywatność | Blog

Wiosna i lato to czas, gdy chcemy jak najwięcej przebywać na tarasie lub w ogrodzie.

Przesłony zielone. Wiosenne i letnie wieczory to najlepsze chwile na długie rozmowy z przyjaciółmi pod chmurką, grillowanie i cieszenie się tymi radosnymi porami roku. Uporczywe bywają jednak insekty – głównie komary i kleszcze. Jak się przed nimi chronić?

Czy w walce z komarami, kleszczami i innymi gryzącymi insektami pomóc nam mogą jedynie repelenty z apteki? Otóż nie. Udowodnionym jest, że naszym sprzymierzeńcem jest natura. Określone rośliny – drzewa, krzewy oraz zioła skutecznie odstraszają niepożądane owady. Przesłonę z roślin możemy wykonać zarówno w ogrodzie jak i na tarasie czy na balkonie. Taka zielona ściana może być więc praktyczną barierę przed insektami jak i bardzo ciekawą dekoracją.

Zielona bariera z roślin nie będzie typowo fizycznym zabezpieczeniem przed insektami, a ochroną chemiczną. Istnieją bowiem gatunki drzew, krzewów czy ziół, których liście lub igły zawierają olejki eteryczne wprost znienawidzone przez insekty. Olejki eteryczne to lotne związki zapachowe, a niektóre z nich działają wysoce odstraszająco na insekty. Przykładem drzewa, które wytwarza zapach nietolerowany przez komary, muchy czy kleszcze jest surmia bignoniowa. To ciekawy gatunek o sercowatych liściach, dużej koronie i dość krótkim pniu, bardzo dekoracyjny.

Jak wiemy, komary uwielbiają wilgoć, wszelkie zbiorniki wodne i podmokłe tereny. Dlatego dobrym sposobem ochronienia się przed tymi insektami, będzie oddzielenie podmokłej przestrzeni od swojego ogrodu lub tarasu. Dobrym na to sposobem może być kolumna z wysokich drzew. Nikt nie lubi czekać, aż te dorosną na wymaganą wysokość, dlatego istnieją sposoby na wykonanie takiej zielonej ściany nawet w kilka dni. Warto o tym pomyśleć na przedwiośniu, kiedy powoli planujemy wiosenny ogród i wypoczynek na własnej, zielonej przestrzeni. Możliwym jest zasadzenie dorosłych drzew, które sięgają nawet 10m i stanowią świetną fizyczno-chemiczną barierę przed insektami.

Podsumowując, można chronić się przed owadami nie tylko za pomocą repelentów, ale i naturalnymi sposobami. Najlepiej ochroni nas natura, a więc drzewa, krzewy i zioła, których olejki eteryczne działają na komary, kleszcze i inne insekty w sposób drażniący. Poza ścianą z zielonych, wysokich roślin warto wspomóc się także naturalnymi właściwościami lawendy, kocimiętki, mięty czy komarzycy. Gatunki te sprawią, iż relaks na tarasie czy w ogrodzie będzie czystą przyjemnością.