Naiwnym jest myśleć, że problem smogu dotyka nas jedynie zimą. Problem ten jest obecny w średnich i dużych miastach przez cały rok, a dobrym sposobem na walkę z nim jest nasadzanie drzew. Im więcej masy roślinnej, tym lepiej dla naszego zdrowia.
Piękne ściany z roślin to nie tylko dekoracja, ale skuteczna bariera przez pyłami zawieszonymi, metalami ciężkimi i węglowodorami aromatycznymi ze spalin.
Drzewa nie tylko pochłaniają nadmiar dwutlenku węgla i oddają nam tlen, ale pomagają nam także oczyszczać powietrze z wielu groźnych toksyn. Jednym z największych problemów i wyzwań w miastach jest smog. Zjawisko to jest osobliwym zanieczyszczeniem powietrza, powstałym na skutek niekorzystnych zjawisk atmosferycznych i działalności człowieka. Ekspozycja na działanie smogu w niedługim czasie doprowadzić może do pojawienia się alergii, chorób krążenia, a nawet nowotworów. Smog zwiększa ryzyko poronienia, wcześniactwa, może nawet pogłębiać problemy autyzmu u dzieci.
Jak więc widać, ochrona przed smogiem to wręcz konieczność. Jednym ze sposobów walki z tym zjawiskiem są nasadzenia drzew - drzewa to nie tylko ozdoba, ale i nasz roślinny sprzymierzeniec w walce o czyste powietrze. Istnieje sporo odmian drzew i innych roślin, które są najskuteczniejsze w walce ze smogiem. Są to zarówno drzewa liściaste (np. brzoza brodawkowata) jak i iglaste (np. świerk serbski). Drzewa te wyraźnie poprawiają jakość powietrza, a tym samym redukują ryzyko powstania wielu chorób.
Jeśli więc chcesz cieszyć się czystym powietrzem w swoim ogrodzie czy na tarasie, warto zainteresować się nasadzeniami. Zielone ściany z drzew są nie tylko bardzo dekoracyjne, ale chronią nas także przez hałasem, przed wiatrem, a jak widać, także przed toksynami unoszącymi się w powietrzu. Rybnik, Kraków, Warszawa czy Nowy Targ to tyko część z polskich miast, które smogiem są dotknięte najbardziej. Jeśli mieszkasz w większym mieście, warto dbać nie tylko o estetykę swojego podwórka, ale i o otoczenie się zielonymi barierami, które ograniczą ekspozycję na śmiertelnie niebezpieczne związki chemiczne zawarte w smogu.
Podsumowując, drzewa to dla nas prawdziwie życiodajne rośliny. Otaczając się nimi możemy wypocząć i w pełni się zrelaksować, cieszą nasze oczy i wpływają na estetykę otoczenia. Ale to nie wszystko - drzewa w otoczeniu człowieka to przede wszystkim lepsza jakość życia, czystsze powietrze, niższa zapadalność na choroby i większa satysfakcja ze zdrowego i harmonijnego z naturą życia.
Wiosna i lato to czas, gdy chcemy jak najwięcej przebywać na tarasie lub w ogrodzie. Wiosenne i letnie wieczory to najlepsze chwile na długie rozmowy z przyjaciółmi pod chmurką, grillowanie i cieszenie się tymi radosnymi porami roku. Uporczywe bywają jednak insekty - głównie komary i kleszcze. Jak się przed nimi chronić?
Czy w walce z komarami, kleszczami i innymi gryzącymi insektami pomóc nam mogą jedynie repelenty z apteki? Otóż nie. Udowodnionym jest, że naszym sprzymierzeńcem jest natura. Określone rośliny - drzewa, krzewy oraz zioła skutecznie odstraszają niepożądane owady. Przesłonę z roślin możemy wykonać zarówno w ogrodzie jak i na tarasie czy na balkonie. Taka zielona ściana może być więc praktyczną barierę przed insektami jak i bardzo ciekawą dekoracją.
Zielona bariera z roślin nie będzie typowo fizycznym zabezpieczeniem przed insektami, a ochroną chemiczną. Istnieją bowiem gatunki drzew, krzewów czy ziół, których liście lub igły zawierają olejki eteryczne wprost znienawidzone przez insekty. Olejki eteryczne to lotne związki zapachowe, a niektóre z nich działają wysoce odstraszająco na insekty. Przykładem drzewa, które wytwarza zapach nietolerowany przez komary, muchy czy kleszcze jest surmia bignoniowa. To ciekawy gatunek o sercowatych liściach, dużej koronie i dość krótkim pniu, bardzo dekoracyjny.
Jak wiemy, komary uwielbiają wilgoć, wszelkie zbiorniki wodne i podmokłe tereny. Dlatego dobrym sposobem ochronienia się przed tymi insektami, będzie oddzielenie podmokłej przestrzeni od swojego ogrodu lub tarasu. Dobrym na to sposobem może być kolumna z wysokich drzew. Nikt nie lubi czekać, aż te dorosną na wymaganą wysokość, dlatego istnieją sposoby na wykonanie takiej zielonej ściany nawet w kilka dni. Warto o tym pomyśleć na przedwiośniu, kiedy powoli planujemy wiosenny ogród i wypoczynek na własnej, zielonej przestrzeni. Możliwym jest zasadzenie dorosłych drzew, które sięgają nawet 10m i stanowią świetną fizyczno-chemiczną barierę przed insektami.
Podsumowując, można chronić się przed owadami nie tylko za pomocą repelentów, ale i naturalnymi sposobami. Najlepiej ochroni nas natura, a więc drzewa, krzewy i zioła, których olejki eteryczne działają na komary, kleszcze i inne insekty w sposób drażniący. Poza ścianą z zielonych, wysokich roślin warto wspomóc się także naturalnymi właściwościami lawendy, kocimiętki, mięty czy komarzycy. Gatunki te sprawią, iż relaks na tarasie czy w ogrodzie będzie czystą przyjemnością.
Pochłaniają dwutlenek węgla, a produkują tlen - tą prostą rzecz o roślinach wiemy wszyscy już od lat szkolnych. Ale drzewa, krzewy i inne rośliny, które nas otaczają pozwalają nam oddychać czystym powietrzem, które wolne jest także od szeregu innych, toksycznych substancji. Jakich więc toksyn pozwoli nam się pozbyć zielona ściana w ogrodzie lub na tarasie?
Na toksyczne substancje jesteśmy narażeni głównie w miastach o średniej i dużej wielkości. Jesienią i zimą dotyka nas w nich problem smogu, choć trzeba pamiętać, że smog nie znika wraz z wiosną, a unosić się może przez cały rok. Tak istotnym jest więc otoczenie się drzewami, krzewami i innymi roślinami, które ograniczają szkodliwy wpływ tego zjawiska na ludzki organizm.
Pyły zawieszone, z których składa się smog są wysoce toksyczne, zawierają bowiem w swoim składzie metale ciężkie jak i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Ekspozycja na smog może doprowadzić w krótkim czasie do chorób krążenia jak i nowotworów. Im więcej drzew wokół nas, tym lepiej. Zielona ściana z drzew to dobra bariera, która jest w stanie wyłapać i zatrzymać choć część toksyn. Istnieje wiele odmian drzew liściastych jak i iglastych, które skutecznie wychwytują toksyczne substancje - warto tu wspomnieć np. o brzozie brodawkowatej lub świerku serbskim.
Drzewa to naturalna bariera przed zanieczyszczeniami. Jeśli wśród naszych domowników są dzieci, osoby starsze czy alergicy, tym więcej drzew powinno znajdować się w naszym ogrodzie lub na tarasie. Im więcej drzew, zwłaszcza tych o imponujących rozmiarach, tym lepsza redukcja wszelkich zanieczyszczeń. Na szczęście dziś nie musimy czekać wielu lat, aż z małej sadzonki wyrośnie duże drzewo - możliwym jest, by ściana nawet 10 metrowych drzew powstała dosłownie w kilka dni.
Trudno przecenić rolę drzew - wchłaniają toksyny, chronią nas przed wiatrem i powodziami, zapewniają cień. Ciekawym jest również fakt, iż drzewa oczyszczają powietrze z wirusów - dzieję się to na skutek uwalniana przez drzewa olejków eterycznych i fitoncydów, które posiadają działanie bakterio- i wirusobójcze. Drzewa wykazują także działanie grzybobójcze, hamujące rozwój tych organizmów.
Podsumowując, nie tylko rośliny domowe jak skrzydłokwiaty czy paprocie zdecydowanie poprawiają jakość powietrza, jakim oddychamy. Mają na to ogromny wpływ także drzewa. Zielona ściana z drzew to najlepsze, co możemy dla siebie zrobić w trosce o zdrowie swoje i swoich domowników.
Ad. 1. "Kluczowa rola ściany zielonej w harmonijnej aranżacji ogrodu - wypowiedź eksperta"
W tym artykule ekspert opowie o znaczeniu ściany zielonej w ogrodzie jako elementu harmonijnej aranżacji i jakie korzyści przynosi takie rozwiązanie.
Ad. 2. "Zielona ściana w ogrodzie - jak wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie? Ekspert wyjaśnia"
W artykule tym ekspert przedstawi pozytywny wpływ ściany zielonej na samopoczucie i zdrowie człowieka. Opowie również o badaniach naukowych, które potwierdzają wpływ zieleni na nasz organizm.
Ad. 3. "Wpływ ściany zielonej na mikroklimat ogrodu - poradnik od eksperta"
W tym artykule ekspert opowie o wpływie ściany zielonej na mikroklimat ogrodu, jakie rośliny najlepiej wybrać i jakie korzyści dla środowiska ma taki element.
Ad. 4. "Ściana zielona jako element ekologii w ogrodzie - jakie korzyści przynosi? Wypowiedź eksperta"
W artykule tym ekspert przedstawi znaczenie ściany zielonej jako elementu ekologicznego w ogrodzie. Opowie o korzyściach dla środowiska, jakie przynosi taki element, oraz jakie rośliny najlepiej wybrać.
Ad. 5. "Ekspert radzi - jak zaprojektować i stworzyć piękną ścianę zieloną w ogrodzie?"
W tym artykule ekspert udzieli porad, jak zaprojektować i stworzyć piękną ścianę zieloną w ogrodzie. Przedstawi również, jakie rośliny najlepiej wybrać, jakie elementy dodatkowe warto zastosować oraz jakie są najnowsze trendy w projektowaniu ogrodów z ścianą zieloną.
ZIELONA ŚCIANA DO 10M WYSOKOŚCI W KILKA DNI W
ZATRZYMAJ SIĘ,
ROMANTYCZNY