Zielone ściany absorbują toksyczne substancje | Blog

Zielone ściany absorbują toksyczne substancje | Blog

– tą prostą rzecz o roślinach wiemy wszyscy już od lat szkolnych. Ale drzewa, krzewy i inne rośliny, które nas otaczają pozwalają nam oddychać czystym powietrzem, które wolne jest także od szeregu innych, toksycznych substancji. Jakich więc toksyn pozwoli nam się pozbyć zielona ściana w ogrodzie lub na tarasie?

Na toksyczne substancje jesteśmy narażeni głównie w miastach o średniej i dużej wielkości. Jesienią i zimą dotyka nas w nich problem smogu, choć trzeba pamiętać, że smog nie znika wraz z wiosną, a unosić się może przez cały rok. Tak istotnym jest więc otoczenie się drzewami, krzewami i innymi roślinami, które ograniczają szkodliwy wpływ tego zjawiska na ludzki organizm.

Pyły zawieszone, z których składa się smog są wysoce toksyczne, zawierają bowiem w swoim składzie metale ciężkie jak i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Ekspozycja na smog może doprowadzić w krótkim czasie do chorób krążenia jak i nowotworów. Im więcej drzew wokół nas, tym lepiej. Zielona ściana z drzew to dobra bariera, która jest w stanie wyłapać i zatrzymać choć część toksyn. Istnieje wiele odmian drzew liściastych jak i iglastych, które skutecznie wychwytują toksyczne substancje – warto tu wspomnieć np. o brzozie brodawkowatej lub świerku serbskim.

Drzewa to naturalna bariera przed zanieczyszczeniami. Jeśli wśród naszych domowników są dzieci, osoby starsze czy alergicy, tym więcej drzew powinno znajdować się w naszym ogrodzie lub na tarasie. Im więcej drzew, zwłaszcza tych o imponujących rozmiarach, tym lepsza redukcja wszelkich zanieczyszczeń. Na szczęście dziś nie musimy czekać wielu lat, aż z małej sadzonki wyrośnie duże drzewo – możliwym jest, by ściana nawet 10 metrowych drzew powstała dosłownie w kilka dni.

Trudno przecenić rolę drzew – wchłaniają toksyny, chronią nas przed wiatrem i powodziami, zapewniają cień. Ciekawym jest również fakt, iż drzewa oczyszczają powietrze z wirusów – dzieję się to na skutek uwalniana przez drzewa olejków eterycznych i fitoncydów, które posiadają działanie bakterio- i wirusobójcze. Drzewa wykazują także działanie grzybobójcze, hamujące rozwój tych organizmów.

Podsumowując, nie tylko rośliny domowe jak skrzydłokwiaty czy paprocie zdecydowanie poprawiają jakość powietrza, jakim oddychamy. Mają na to ogromny wpływ także drzewa. Zielona ściana z drzew to najlepsze, co możemy dla siebie zrobić w trosce o zdrowie swoje i swoich domowników.