Żywe przesłony | Zapewnią Ci prywatność i zdrowie | Blog

Żywe przesłony | Zapewnią Ci prywatność i zdrowie | Blog

Wiosna i lato to czas sprzyjający wszelkim aktywnościom w ogrodach, na działkach czy na przydomowych tarasach. Chcemy cieszyć się ciepłem, słońcem, przebywaniem na świeżym powietrzu z bliskimi. By jednak cieszyć się tym wszystkim w nieskrępowany sposób, warto zadbać o prywatność na swojej posesji. Pomocne są w tym zielone ściany z drzew, żywopłoty i wszelkie żywe przesłony.

Masz taras tuż obok bardzo ciekawskiego sąsiada? A może mieszkasz w domu szeregowym, gdzie po sąsiedzku biega grupa hałasujących dzieci? Na szczęście istnieją sposoby na to, by odgraniczyć się od wszelkich niedogodności i w pełni komfortowo korzystać z własnej, prywatnej przestrzeni. Można się zasłonić murem czy płotem, jednakże najciekawszym sposobem na odrobinę prywatności w ogrodzie czy na tarasie będzie piękna ściana z żywych roślin. Takie żywe ogrodzenie zawsze prezentuje się estetycznie, a dziś można je mieć gotowe nawet w kilka dni, bez konieczności oczekiwania latami na wzrost krzewów czy drzew.

Ale jakie gatunki?

Istnieje całkiem sporo ciekawych gatunków roślin, drzew i krzewów ogrodowych, które będą w Twoim ogrodzie wyglądały zachwycająco o każdej porze roku. Nie dość, iż zielone ściany z drzew czy krzewów są atrakcyjne wizualnie, to jest to także bardzo korzystne siedlisko dla wielu gatunków ptaków i pożytecznych owadów. Kto z nas nie chce cieszyć się radosnym śpiewem ptaków o poranku? Zielona ściana w ogrodzie może przyciągnąć w okolice Twojego domu wielu „śpiewaków” jak słowiki, kosy, szczygły czy mazurki. Taka żywa ściana to coś zdecydowanie ciekawszego i bardziej przyjaznego środowisku niż monotonny płot.

Jak wspomniano, istnieje duża ilość gatunków roślin idealnie nadających się na żywopłoty i wysokie żywe ściany mające zapewnić nam prywatność na posesji. Z krzewów będzie to m.in. berberys, grab, buk czy laurowiśnia. Warto rozważyć zasadzenie berberysu, gdyż jest on najbardziej odpornym na mróz zimozielonym krzewem liściastym. Jeśli chcesz wysokiej ściany, wybierz drzewa – z żywotników, cisów, świerków lub jałowców. Choć gatunki te rosną szybko, nie musisz czekać, aż osiągną wysokość 3, 5 czy 10 metrów – w kilka dni wykonamy dla Ciebie taką zieloną ścianę bez konieczności oczekiwania. Wymienione drzewa mają zwarty pokrój – idealny dla zapewnienia nam prywatności.

Podsumowując, prywatność we własnym ogrodzie można sobie zapewnić na kilka sposobów. Najciekawszym wizualnie oraz pod kątem przyjazności środowisku będzie żywa ściana z drzew lub ogrodzenie z wysokiego żywopłotu. Zapewnimy Ci obie opcje, oferując rośliny w pełni zdrowe, odporne i o odpowiedniej wielkości.